رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
  • الجمعة ۸ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 22 January
  • چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 05:15
  • کد خبر : 8791
  • مشاهده : 1490 بازدید
  • آخرین اخبار
  • چاپ خبر : “سرخوردگی” بزرگ‌ترین آسیب عدم اعطای تابعیت به افراد دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، به تشریح ابعاد اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی پرداخت. این عضو کمیسیون قضایی مجلس در باب اهمیت این موضوع گفت: به نظر بنده موضوع هویت فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران […]

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، به تشریح ابعاد اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی پرداخت.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس در باب اهمیت این موضوع گفت: به نظر بنده موضوع هویت فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی، یکی از موضوعات مهمی است که در سال‌های اخیر باید مورد توجه قرار می‌گرفت. البته آمارها در خصوص این فرزندان متفاوت بوده و آمار دقیقی در دست نیست اما تخمین‌های کلی نشان از حدود یک میلیون نفر را دارد. پدران این افراد از عموم کشورهای دنیا و بیشتر کشورهای دارای مرز با ایران هستند که با زن‌های ایرانی ازدواج کرده‌اند اما اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

ابوترابی به مقایسه‌ قوانین ایران در این حوزه با سایر کشورهای جهان پرداخت و گفت: در کل دنیا صرفاً هفت کشور وجود دارند که قوانین تابعیت ما مثل آن‌هاست که البته اخیراً کشور قطر نیز که یکی از آن کشورهاست، در بحث اعطای اقامت دائم به فرزندان حاصل از ازدواج زنان آن کشور با مردان سایر کشورها قدم پیش گذاشته و در این موضع نیز اصلاحات و پیشرفت‌هایی داشته است. در حالی که ما در کنار سوازیلند، سومالی، برونئی، کویت و لبنان جزء معدود کشورهای جهان هستیم که به هیچ وجه از بدو تولد به کودکان حاصل از ازدواج زنان اهل کشور خودمان با مردان خارجی تابعیت اعطا نمی‌کنیم.

ابوترابی در ادامه به بیان معضلات و آسیب‌های وضعیت موجود در ایران پرداخت و گفت: بزرگ‌ترین آسیب عدم اعطای تابعیت و در واقع بی شناسنامه بودن آن‌ها و یا وجود مشکلات و سختی‌هایی در اعطای تابعیت به این فرزندان، ایجاد سرخوردگی و مشکلات روحی و روانی برای این افراد است.

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس تصریح کرد: بر خلاف تصورات عموم غالب ازدواج‌های مادران ایرانی با مردان غیر ایرانی از پایداری نسبتاً خوبی برخوردار است.این یعنی ظرفیتی که اگر استفاده شود می‌تواند به جامعه و رشد آن و سیاست‌های جمعیتی نیز کمک نماید.اما اگر از آن استفاده نشود و نادیده انگاشته شود چه بسا معضلات جبران ناپذیری را در سال‌های آتی به میان آورد.

اخیراً نیز موضوع خانم مریم میرزاخانی و اعطای تابعیت به فرزند وی، خود نمونه‌ای از این چالش بود که اگر حل و فصل نشود چنین چالش‌هایی خود می‌تواند در قطع حلقه‌های اتصال نخبگان جامعه ما با ایران عزیز که همان فرزندانشان باشد مؤثر باشد.این فرزندان حلقه‌های اتصال نخبگان و مادران ایرانی به ایران عزیز تلقی می‌شوند.

ابوترابی سپس به ارسال لایحه ارائه تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه لایحه ارسال شده از سوی دولت توانسته این مشکل را به خوبی حل کند به گونه ای که این فرزندان می توانند تا قبل از سن ۱۸ سالگی به درخواست مادر و تا بعد از سن ۱۸ سالگی به درخواست خودشان و با استعلام از سوی وزارت اطلاعات به تابعیت ایران در بیایند. از این رو امیدواریم نمایندگان در هفته پیش رو با تصویب لایحه ارسال شده دولت در این هفته به بی هویتی این کودکان پایان بخشیده و سرانجام مشخصی پیش روی مادران و فرزندانشان قرار دهند.

اخبار مرتبط