رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • السبت ۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 16 January

حجت الاسلام و المسلمین محمد صفری امام جمعه یزدانشهر در گفتگو با چهارراه خبر :مردم بصیرت سیاسی بالایی دارند اینطور نیست که اگر مطالبه و نقد کنند بعد بخواهند با چوب و چماق حقشان را بگیرند. بسیار متین و منطقی هستند و اگر از این مسیر ها میسر نشود از بالاتر پیگیری خواهند کرد چهارراه […]

حجت الاسلام و المسلمین محمد صفری امام جمعه یزدانشهر در گفتگو با چهارراه خبر :مردم بصیرت سیاسی بالایی دارند اینطور نیست که اگر مطالبه و نقد کنند بعد بخواهند با چوب و چماق حقشان را بگیرند. بسیار متین و منطقی هستند و اگر از این مسیر ها میسر نشود از بالاتر پیگیری خواهند کرد

چهارراه خبر : اخیرا انتقاداتی نسبت به شما در خصوص انتشار نشریه صبح روشن صورت گرفته و همینطور شما به عنوان امام جمعه یزدانشهرانتقاداتی به مسئولین نسبت به بی عدالتی در توزیع امکانات شهری اعم از عمرانی و فرهنگی داشتید لطفا توضیحاتی درباره ی  این موارد بفرمایید:

سردبیر : محسن منصوری

سردبیر : محسن منصوری

سه سال است که در یزدانشهر نماز جمعه برگزار میکنیم . به طور کل منطقه غرب شهر نجف آباد(یزدانشهر و امیر آباد) بیش از نود هزارنفر جمعیت دارد .  نمایندگی  امام جمعه در این منطقه تنها ارگان رسمی است. شهرداری رسمی نیست منطقه من‌درآوردی است که شورای شهر باید در این مورد پاسخ بدهند. رسالت امام جمعه هم به فرموده امام رضا علیه السلام وساطت بین مردم و دولت است .رسالت امام جمعه به عنوان کسی که نیازهای مردم و نیازهای روز دنیا و جامعه را میشناسد ؛ علاوه بر پشتوانه قوی برای  مردم ، پشتوانه قوی برای مسئولین نیز  هست .

از برکات این مراسم سیاسی و عبادی در این سالها مبلغ قابل توجهی توسط مردم پرداخت شده است. همین مردم راهپیمایی برگزار می کنندو پای همه ی مباحث نظام ایستاده اند. حالا این مردم مطالبات دارند مطالبات شان هم به حق است و رهبری هم دستور می‌دهد که مطالبه گر باشیم . مطالبه‌گری یک خواسته ی منطقی است ، یک خواسته عقلانی است و ازحقوق شهروندی محسوب می‌شود . ما هر بار این مطالبات مردم را در خطبه های نماز جمعه مطرح می کنیم. در جلسات مختلف در سطح شهرستان عنوان می کنیم . در خطبه‌ها تا وقتی انتقاد نمی کنیم و از مطالبات نمی گوییم و تا وقتی عبادی هست  و تمجید می کنیم و راهپیمایی انجام می دهیم  برخی اصلاً کاری ندارند. اما تا اشاره ای به مطالبات می کنیم و می خواهیم آقایان  بیایند جوابگو باشند به آنها بر میخورد  . ما در خطبه ها از مسئولین سوال می کنیم که آقای فلان مسئول بیا بگو چرا این اتفاق افتاده  مثلاً در مورد فاضلاب شهری  مثلا سرانه شهری را مطرح کردم ، شهرداری منطقه مطرح شد همینطور املاک غرب یزدانشهر و خواستم آقایان جواب بدهند . من نمی گویم من به حق میگویم ، من یک رابط هستم با مردم ، آنها مطالبه می کنند. طومار  های مردم برای ما می آورند در رابطه با این مشکلات می توانید مطالعه کنید.

درآمد های میلیاردی که از فروش زمینهای غرب یزدانشهر حاصل شده ولی در منطقه ای دیگر هزینه می‌شود آیا به حق هزینه می شود؟! اینجا از یک ده کوره هم امکاناتش کمتر است .خب شما در جریان هستید که از رسانه های استان آمدند فیلمبرداری کردند رسانه ای شد ولی آنها توجهی نمی کنند و پاسخگوی این فضا نیستند.به نظر شما مسئولی که از انتقاد این شکلی دردش بیاید مشکل ندارد؟

خب برسیم به گاهنامه . مگر ما چه گفتیم که آنقدر دردشان آمد ؟ گفتیم اینجا حقوق نجومی دریافت می شود ، سی میلیون تومان عیدی میگیرند ، اگر دروغ است شفاف سازی کنند . حالا می خواهند از منِ نماینده رهبری اعلام نکنم و مبارزه نکنم .  آیا من نماینده ی رهبر نباید  اعلام کنم که چنین اتفاقاتی در شهرستان ما رخ می دهد ؟

تخلفات  مسلم شورای شهر را رئیس شورای شهر برای من به صورت مکتوب فرستادند . از مسؤل شورای شهر می پرسیم پروژه ها چرا به این شکل انجام می شود ؟ چرا به جای ظاهرسازی کار زیربنایی نمی‌کنید ، چرا  بجای هزینه های هنگفت ورودی شهر  یا عریض کردن بلوار هایی که از اهمیت کمتری برخواردار هستند  به محله هایی که فاقدآسفالت است وبه این واسطه امکان زندگی برایشان فراهم نیست رسیدگی نمی کنید. قطعا شما بهتر ازما وضعیت محله های کم برخوردار را در سطح شهر می شناسید و ما هم می دانیم این موضوع منحصر به منطقه غرب  نیست .نمونه بارز آن محله شیخ آباد که در مرکز شهراست اما دیده نمی شود .چرا کار تبلیغاتی می کنید ؟ رئیس شورای شهر به من میگوید که ما خواستیم ایشان  نخواستند . بالاخره ما مطالبه خواهیم کرد . شهردار باید کار فرهنگی در شهر انجام دهد باید کار عمرانی انجام بدهد ، به تعبیری کار عمرانی باید پیوست فرهنگی داشته باشد ، اگر نباید به این شکل باشد من هم کاری ندارم  . همین سندی که از این دوستان داریم که چاپ کردند به نام طلوع خدمت ، در این گزارش شما بگردید ببینید چند درصد در منطقه ۴ و ۵ هزینه شده ، این عین بی عدالتی است . چه کسی باید پاسخگو باشد ؟

ما در نشریه ویژگی های شهردار خوب را هم گفتیم  و نکته ای را از  رهبری نقل کردیم.  شفافیت را امیرالمومنین به ما یاد داده و می گوید حق شما بر من این است که هیچ رازی از شما پنهان ندارم  مگر در مسائل جنگ و مسائلی که با دشمن طرف هستید .من  املاک شهری را سوال می کنم جواب نمی‌دهند ، از  شورای شهر می پرسم ادله انتخاب سرپرست شهرداری را به ما اعلام کنید  ، برای شهر مهم است . اگر  دخالت در سیاست نباشد نماز جمعه هم  عبادی سیاسی نیست . من در اینجا درخواست شفافیت کردم.

مطلب دیگری هم در این نشریه از شهید بهشتی نقل شده  که جامعه اسلامی جامعه هوشیار هاست جامعه مردم فضول است  ، نه از این فضول های بی جا ، زبان دار به این معنی که جامعه بره ها نیست ، جامعه ی آدمهاست آدمی که انتقاد می کند و در همه ی کارها هم دقت می‌کنند . من شورای شهر را رصد کردم ، چرا یک گروهی پیدا می شوند از یک جریانی حمایت می‌کنند که به ضرر مردم  است .جاهایی هستندکه دارند جلسات رابه صورت مستقیم پخش می کنند شما هم بیایید پخش مستقیم بگذارید تا مردم تصمیم بگیرند . شاید نکته مهم اینجاست که انتخاب شهردار سرنوشت انتخابات  آینده را مشخص می کند . به آقایان گفتم  می‌گویید شهردار موفق  بوده ؟ شفاف بگویید و بگذارید مردم بفهمند  و رزومه شما را بگیرند و نه با شانتاژ تبلیغاتی ، یکی از رزومه ها در این شش سال همین سند است خلاصه اینکه شما اگر یک نقد غیرمنصفانه در این جریده پیدا کردید بفرمایید .

جالب این است که این ها شاکی شده اند که چرا چاپ کرده اید ! ارگان های خاصی که اصلا در حیطه شان نیست .گمان نکنم برخی مجموعه ها در جایگاهی باشند که  به من بگویند خطبه هایت راپخش نکن، حتما چند روز  دیگر هم باید بیایم برای نماز جمعه از آنها مجوز بگیرم ! خطبه های ما باید تحلیل بشود ، باید به دست مردم برسد. باید مسئولین میز خدمت بیاورند در نماز جمعه بنشینند وپاسخگو باشند. این خواسته رهبری از ماست به عنوان امام جمعه . اینها باید به جای طفره رفتن ازپاسخگویی و فرار رو به جلو باید پاسخگوی مردم باشند.

 در همین فضاهای مجازی روزی دو بار به ما می گویند که چرا این را چاپ کردی از کجا پول آوردی ! میلیاردها پروژه دارد در این شهر از بین می رود و با بی عدالتی توزیع می شود  ، حال اگر  ۵۰۰  هزار تومان خرج کنم و خبرش را به مردم بدهم  آیا من کار حرام کرده ام؟! میلیاردها حق مردم دارد ضایع میشود می رود توی جیب برخی اشخاص. مردم   نباید بدانند اموالشان کجا میرود ؟

 ان شاالله جواب های ما را منعکس کنید. من باید بروم قرض بگیرم  باید بروم بانی پیدا کنم تا به مردم بگویم دارد حقتان ضایع می شود.  این وظیفه شرعی و رسالت طلبگی و امام‌جمعه ای  من است . البته  این  تازه شروع کار ما بود. ان شاءالله اخبار کامل و جامعی داریم . از مصوبات شورای شهر اطلاع داریم . در مورد مصوبات شورای شهر مردم هم حرف دارند.

 من یک مورد را میگویم بعداسنادش را هم پخش می کنم ، در یک مورد ۹ میلیارد تومان داده می‌شود به یک موسسه از طرف شهرداری که امضا هایش هم هست  . شورای شهر بیایند به مردم بگویند که چرا ۹ میلیارد تومان از پول شهرداری  به یک موسسه  داده میشود،  این را نمی بینند  بعد می گویند  چهارمیلیون تومان خرج ماشین امام جمعه ویلا شهر می شود که همه زندگیش را برای مردم می‌گذارد. مردم باید مطلع بشوند و مقایسه کنند.

همین چهار میلیون را در فضای مجازی به رای می گذارند که بیایید رای بدهید آیا درست است یا نه ،  خب این را هم به نظرسنجی بگذارند و از مردم بپرسند آیادرست است نه میلیارد به یک موسسه بدهیم ، اگر گفتند درست است  من هم میگویم درست است ، اصلا بیشتر هم باید بدهید ولی نباید بخاطر چهار میلیون آبروی فردی که همه زندگی اش را وقف مردم کرده است و در خدمت مردم است را در رسانه  ها بالا و پایین کنید . این نگاه نگاه عدالت محور  نیست نگاه تحقیر آمیز است  .  به امید پروردگار حکم من تمدید شده است و  ۵ سال دیگر در خدمت مردم غرب شهرستان هستیم .

 من اخبار مسولین را به مردم می گویم و در این خطبه ها گاهی اسم آنها را می آورم و از مسئولین تشکر می کنم . این نوع رفتار انقلابی  و جهادی را رهبری  از ما می خواهند. ولی اینها که می خواهند با این فضا های جناحی و زدو بند  کار را پیش ببرند مطمئناً به ضررشان تمام خواهد شد. چون به هرحال مردم اطلاعات دارند و این اطلاعات را به ما می‌دهند ، خواسته‌هایی مطرح است . ما هم اوضاع را رصد می کنیم و  به عموم جامعه اطلاع می دهیم . یک نکته هم عرض بکنم این ها یک چماقی دارند آن هم این است که آقا  تشنج ایجاد نکنید ، شرایط خاصی است . بله شرایط خاص است باید در این شرایط بیشتر خدمت کنیم . در خطبه‌ها  من طوری صحبت نکرده ام که یک بار مردم  بر علیه مسئولی تکبیر گفته باشند .خیلی منصفانه خیلی مودبانه خیلی منطقی و متین  بیان کردیم . جالب است بدانید بعد از یکی از این انتقاد ها فرمانداری دعوت کرد تا با چند نفر از مسئولین یک نشستی داشته باشیم ، ما پذیرفتیم  با شرط اینکه نشست اول در فرمانداری و نشست دوم در دفتر ما باشد .  نشست اول که اتفاق افتاد این ها گفتند شرایط خاصی  است مردم گرفتارند تشنج ایجاد نکنیم ، گفتیم آقا اینها چه حربه ای است شما دارید ، گفتم مردم گرفتارند باید بیشتر در میدان باشید  و بیشتر در خدمت مردم باشیم . بعد گفتیم جلسه دوم گفتند ضرورتی نمی‌بینیم جلسه دومی در کار نیست. فرماندار گفتند من ضرورتی نمیبینم در یزدانشهر حضور پیدا  کنم و در این یک سال که فرماندار شده است هم هیچ حضوری نداشته اند ، خیلی حرف سنگینی است برای یک ملت با ۸۰  هزار جمعیت . ملت باید این را بدانند که فرماندار شان  گفته من ضرورتی نمیبینم در یزدانشهر حضور پیدا کنم . گفته است در مرکز شهر شهرستان امام جمعه داریم . مرکز فرهنگی داریم  ، شورای اداری داریم .هر  چیزی بخواهم اینجا هست . عجب! پس من فرماندار هایی می شناسم که در روستا می روند و تمام افراد یک روستای دو سه هزار نفری را با اسم می شناسند ، شما چه فکر کرده اید در مورد شهر ۸۰ هزار نفری . یکی از نمایندگان مجلس  که آمده بود اینجا در مسیر با ما یک ملاقات داشتند خوب  از ما پرسیدند اینجا شهر ، روستا ، مرکز  چی هست ؟ گفتم آقا فعلاً خودمان هم نمی دانیم ؟ گفت من مجموعه شهرستانم با توابع ۲۵ هزار نفر جمعیت دارند .  ما قانون می‌دانیم تبصره ۱۳ مربوط به سرانه شهری اینجا در کجا هزینه می شود . در این دفترچه طلوع خدمت  چاپ کردند ما جمع کردیم زیر دو درصد  در منطقه ۴ هزینه شده است .شهردار آمده اینجا  زمین ها آزاد شده یک بخشی از زمینها سهم مالک شده و بخشی سهم  شهرداری . شهرداری همه ی  عوارض ممکن را گرفته   است . بعد وقتی می پرسیم چرا به مشکلاتشان رسیدگی نمی کنید می‌گویند اینجا عوارض نمی دهند . من مصوبات ایشان را دارم .این که نمی شود هرکسی آمد برای منطقه شهرک مجوز ساخت بگیرد، برای اینکه خالی از عریضه نباشد، یک میلیون بگیریم به یک حساب بریزیم و بعد همان جا  خرج کنیم ، اینجاهم قانونی من در آوردی ایجاد کردند.

جالب اینکه من سه سال امام جمعه هستم حداقل ده  بار از آقایی دعوت کردم که بیایند در خطبه ها و به مردم گزارش بدهند پایشان را هم اینجا نگذاشتند ، حالا بعد از دوران مسئولیتشان هر روز در یزدانشهر هستند  ، نمی دانیم مهمانی میروند یا به قوم و خویش  سرمی‌زنند !

مطمئن باشید مردم بصیرت سیاسی زیادی دارند ، اینطور  نیست که اگر مطالبه کنند و نقد کنند بعد بخواهند با چوب و چماق حقشان را بگیرند ، خیر بسیار متین و منطقی هستند و اگر از مسیر ها میسر نشود از بالاتر پیگیری می کنند .

 

ادامه دارد ….

اخبار مرتبط